We gebruiken met elkaar veel pijnstillers per jaar. Ze helpen pijn bestrijden, maar kunnen soms ook bijwerkingen geven. DA legt uit hoe je verschillende pijnstillers kunt gebruiken.



DA is Erkend Specialist in Zelfzorg, maak hier als consument gebruik van en stel vragen!


Wij zijn 'Erkend Specialist in Zelfzorg'. Dit is hét drogistenkeurmerk voor deskundig advies over zelfzorggeneesmiddelen. Het is ontwikkeld door de drogisterijbranche in samenwerking met het Instituut voor Verantwoord Medicijngebruik (IVM). Drogisterijen met dit keurmerk voldoen aan een serie kwaliteitseisen m.b.t. de geneesmiddelenverkoop.


Maak gebruik van die gespecialiseerde adviesrol van de drogisterij
Uit recent onderzoek van het IVM is gebleken dat de consument te weinig weet over pijn(stillers), dat middelen onvoldoende veilig worden gebruikt én dat de risico's worden onderschat. Bij de DA Drogist is er altijd een (assistent-)drogist aanwezig voor al je vragen. Ook onze kassamedewerkers zijn goed opgeleid tot 'Verkoper in de Drogisterij'. Maak daar dus gebruik van! De ene pijn is de andere niet.



Veilig gebruik van pijnstillers


Alle pijnstillers doen wat ze moeten doen: pijn bestrijden. Helaas kunnen sommigen ook bijwerkingen geven. Ook zijn niet alle pijnstillers voor iedereen geschikt. Gelukkig is de kans op (ernstige) klachten klein. Als je tenminste de juiste pijnstiller kiest én deze volgens het gebruiksadvies in de bijsluiter inneemt.

In de folder 'Pijnstillers, zo gebruikt u ze veilig' lees je uitgebreid hoe je pijnstillers kunt innemen en wat de eventuele bijwerkingen zijn.


Bekijk de folder hier ▶


Lees voor het gebruiken van een pijnstiller altijd de aanwijzingen in de bijsluiter. Hierin staat:

• Hoeveel pijnstillers je maximaal per keer mag innemen.

• Hoeveel pijnstillers je maximaal per dag mag innemen.

• Hoelang je de pijnstillers maximaal mag gebruiken. Als je te lang achter elkaar pijnstillers gebruikt, kun je hoofdpijn krijgen. Denkt je dat dit bij jou het geval is, neem dan contact op met de huisarts.

• Of je de pijnstiller het beste vóór of na het eten kunt innemen.

• Voor welke pijn de pijnstiller geschikt is.

• Welke bijwerkingen de pijnstiller kan geven.

• Voor wie de pijnstiller niet geschikt is.


Ons volledige assortiment pijnstillers vind je hier.


Test je kennis

Wat weet jij van pijnstillers? Je kunt online bij DA je kennis testen. Doe hier de test.


Paracetamol


Eigenlijk is het advies heel eenvoudig. Bij pijn of koorts: neem paracetamol. Is de pijn heftig? Begin dan met twee tabletten.

Bij welke klachten gebruik je paracetamol?

Paracetamol kun je slikken bij de klachten: koorts, pijn, griep, verkoudheid, hoofdpijn, keelpijn, kiespijn, rugpijn, zenuwpijn, spierpijn en gewrichtspijn.

Wat zijn de bijwerkingen van paracetamol?

Paracetamol geeft weinig bijwerkingen. Als je meerdere weken een hoge dosering gebruikt, heb je een kleine kans op schade aan lever, nieren en/of bloed. Lees voor het gebruik altijd even de bijsluiter, daar kun je alle bijwerkingen lezen.

Kun je paracetamol gebruiken tijdens de zwangerschap?

Tijdens de zwangerschap kun je paracetamol gebruiken. Gebruik dit echter zo weinig mogelijk, niet langer dan 5 dagen achtereen en houd je aan de laagste dosering in de bijsluiter.


Paracetamol voor kinderen


Vanwege de dosering en soms ook vanwege de werkstoffen, zijn zelfzorgmiddelen voor volwassenen ongeschikt voor kinderen. Onze (assistent-)drogisten adviseren je graag over de juiste pijnstiller voor je kind of verwijzen je door naar je huisarts, mochten ze dit nodig achten.

Hieronder tref je enkele pijnstillers speciaal voor kinderen. Deze zijn eenvoudig in gebruik en hebben een aangepaste dosering.


100ml
715

Geen voorraad



Andere pijnstillers


Soms helpt paracetamol niet (voldoende). Bijvoorbeeld als je pijn hebt vanwege een ontsteking of wanneer je last hebt van hevige menstruatiepijn. Bij deze klachten kun je een andere pijnstiller nemen, zoals: Aleve Feminax bij menstruatiepijn of ibuprofen bij een ontsteking. Lees voor het gebruik altijd de bijsluiter. De kans op bijwerkingen is groter dan bij het slikken van paracetamol. Ook zijn deze pijnstillers niet voor iedereen geschikt. In de bijsluiter staat precies voor wie dit geldt. Lees deze dus goed!


Voorbeelden van andere pijnstillers

Naast paracetamol is er o.a. de pijnstillergroep NSAID’s. Dit zijn ontstekingsremmende geneesmiddelen. Voorbeelden hiervan zijn ibuprofen, diclofenac, naproxen en acetylsalicylzuur (aspirine). Deze pijnstillers helpen bij pijn, verlagen koorts, remmen een ontsteking en zorgen ervoor dat verkrampte spieren beter kunnen ontspannen


Wanneer kun je beter geen NSAID pijnstillers gebruiken?

• Als je nieren of lever niet goed werken.

• Als je astma hebt.

• Als je hartproblemen hebt.

• Als je een maagzweer hebt (gehad).

• Als je een maagbloeding hebt gehad.

• Als je een darmaandoening hebt.

• Als je een hersenbloeding hebt gehad.

• Als je snel bloedt of bloedverdunners gebruikt.

• Als je al een andere pijnstiller gebruikt.

• Als je zwanger bent of borstvoeding geeft.

• Bij kinderen.


Wees extra voorzichtig met NSAID pijnstillers:

• Als je ouder bent dan 60 jaar. Je kunt dan sneller last krijgen van bijwerkingen.

• Als je een hoge bloeddruk, diabetes of hoog cholesterol hebt.

• Als je rookt.

• Als je snel last hebt van je maag. Je kunt dan een maagbeschermer gebruiken. Overleg dit met een huisarts.

• Als je bepaalde medicijnen gebruikt. In combinatie met een zwaardere pijnstiller kunnen deze minder goed werken of meer bijwerkingen geven. Kijk in de bijsluiter om welke medicijnen het gaat.